OBÓZ NARCIARSKO-SNOWBOARDOWY W ZAKOPANEM 11.01.-17.01.2020r.

Szanowni Państwo,

W związku ze zbliżającym się wyjazdem na obóz narciarsko-snowboardowy do Zakopanego organizowany przez firmę Makstour&Detective Sp. z o.o. pragniemy przekazać Państwu kilka niezbędnych informacji dotyczących w/w wyjazdu.

 • Zbiórka będzie mieć miejsce dnia 11 stycznia 2020 roku o godz. 8.45 na parkingu przy SP 45 w Sosnowcu, ulica Czeladzka 57. Wyjazd o godzinie 9.00.
 • Przejazd autokarem do Zakopanego zajmie około 3-4 godzin.
 • Na miejscu zbiórki ci Państwo, którzy chcą wypożyczyć dziecku sprzęt narciarski w Zakopanem proszę o przygotowanie kwoty 200 PLN w zamkniętej kopercie z nazwiskiem dziecka i dopiskiem „sprzęt narciarski”.
 • Kieszonkowe także w kopertach proszę o przekazanie kierownikowi obozu, przed autokarem.

Zdjęcia z poszczególnych dni obozu przedstawiające zajęcia Państwa dzieci będą zamieszczane na stronie FB firmy.

 • Pierwszy dzień po zakwaterowaniu i obiedzie to wyjazd na stok w celu sprawdzenia umiejętności narciarskich młodzieży, celem dopasowania poszczególnych osób do grup zaawansowania.
 • Następne dni pobytu to codzienne zajęcia na stoku (4-5 godzin) oraz realizacja programu zgodnie z harmonogramem.
 • W przedostatni dzień po zajęciach na stoku odbędą się zawody, a wieczorem podsumowanie i rozdanie nagród.
 • Uczestnik obozu powinien wziąć ze sobą obuwie i strój sportowy, dodatkową parę spodni narciarskich i kurtkę, czapkę, rękawice, ciepłe skarpetki  i ubrania. Nie zapomnijcie o przygotowaniu przyborów toaletowych ( szczoteczka, pasta, mydło, szampon i ręcznik ).

Powrót 17.01.2020 około godziny 18.00. W tym dniu wyjeżdżamy do TERM CHOCHOŁOWSKICH w związku z czym prosimy o zaopatrzenie dzieci w stroje kąpielowe, a  nie potrafiące pływać w „rękawki”+ ręcznik kąpielowy i klapki.

Niezbędnik narciarza

Wybierając się na narty lub snowboard musimy pamiętać o następujących elementach wyposażenia i ubioru:

 • narty – bez nich raczej nie da się zrealizować wypadu na narty. Początkujący i średnio-zaawansowani powinni mieć narty o 5 – 15 cm krótsze od wzrostu. Na dobór nart ma wpływ również waga narciarza. Za krótkie narty są niestabilne i trudno na nich utrzymać równowagę, z kolei za długie są mniej skrętne i trudniejsze do opanowania.
 • buty – powinny być wygodne i dobrze dopasowane. Za duże zwiększają ryzyko kontuzji, za małe ograniczają swobodę ruchu i sprawiają ból. Buty narciarskie zapewniają ciepło stopom, więc nie ma potrzeby zakładania paru par skarpet. Tylko prawdziwym zmarzluchom polecam wysokie skarpety narciarskie lub dodatkowo wkładki ogrzewające,
 • gogle lub okulary – skutecznie ochraniają oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV i ułatwiają jazdę w trudnych warunkach np. śnieg, wiatr,
 • kask – uchroni nas przed urazami i utrzymuje ciepło. Dzieci do lat 15 obowiązkowo powinny mieć na głowie kaski. Dorośli jeśli takiego nie mają mogą go zastąpić ciepłą czapką.
 • kurtka narciarska – powinna być ciepła i najlepiej termo aktywna (zapewniając odpowiednia wentylację). Kurtki narciarskie maja wiele bajerów, najważniejsze, aby spełniały podstawową funkcje czyli ochronę przed zimnem oraz nie krępowały ruchów,
 • spodnie – najlepiej ciepłe i nieprzemakalne,
 • kijki – powinny być tak długie, aby trzymając je za rączkę w pełnym rynsztunku (na nartach i w butach) ramię i przedramię tworzyło kąt prosty,
 • rękawice – dopasowane do dłoni, ciepłe i również nieprzemakalne, ochraniają przed otarciami o śnieg lub lód
 • krem ochronny – zapominają o nim szczególnie Ci, którzy zaczynają swoja przygodę z nartami. Na stoku nasza twarz jest narażona na silne działanie wiatru, zimna i promieni UV. Warto więc zapobiec obrażeniom skóry.

Podstawowe wyposażenie narciarza

Jeśli chodzi o sprzęt narciarski, czyli buty, narty i kijki to nie musimy ich od razu kupować. Można skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu sportowego, to nam pozwoli uniknąć sporego wydatku. Ponadto obsługa wypożyczalni doskonale wie jak dobrać parametry sprzętu, aby był dla nas odpowiedni.

Jeżeli zaś na narty wybieramy się już od jakiegoś czasu, jest to nasze hobby i w przyszłości również zamierzamy tak spędzać czas, warto wtedy rozważyć zakup własnego sprzętu. Jednorazowo jest to duży wydatek, ale z perspektywy czasu inwestycja jest na pewno opłacalna.